Przejdź do głównej zawartości

Praca przy świadczeniu usług transgranicznych

Najnowszą zmianą wprowadzoną do Kodeksu pracy jest poszerzenie katalogu prac, których wykonywanie jest dopuszczalne w niedziele i święta. W art. 151(10) pkt 11 dodano zapis, że praca w niedziele i święta jest dozwolona przy wykonywaniu prac:
1) polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi dni wolne od pracy określone w przepisach o dniach wolnych od pracy są u niego dniami pracy,
2) zapewniających możliwość świadczenia w.w. usług.
Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że wprowadzony zapis ma na celu poprawę konkurencyjności polskiego rynku pracy, zwiększenie dostępności pracy biorąc pod uwagę rynek globalny, zwiększenie szans ludzi młodych. Szerzej na ten temat, druk nr 1539:
W ten sposób zapewniono i potwierdzono prawo pracodawców do zatrudniania pracowników, (do świadczenia przez nich pracy) w dni, które są w Polsce dniami wolnymi od pracy, a są dniami pracy w innych krajach. Chodzi zatem o prace przy świadczeniu usług transgranicznych. 

Komentarze

  1. Twój blog jest na prawdę ciekawy i zawsze można dowiedzieć się coś ciekawego :) szkoda, że tak rzadko piszesz, bo przecież co rusz zmienia się coś w prawie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i bardzo się cieszę, że tematy, które poruszam budzą zainteresowanie. Postaram się znacznie częściej znajdować czas na nowe wpisy.

      Usuń

Publikowanie komentarza