Przejdź do głównej zawartości

Sygnalizator?

Kilka dni temu pojawił się na stronie gazety prawnej artykuł zatytułowany ,,Sygnalizujesz przekręt w pracy? Prawo nie ochroni cię przed kłopotami" Link do strony: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/644745,sygnalizujesz-przekret-w-pracy-prawo-nie-ochroni-cie-przed-klopotami.html
Artykuł jest o tyle ciekawy, że pokazuje problem tych pracowników, którzy działając w dobrej wierze, ujawniają godzące w interes publiczny nieprawidłowości w swoim miejscu pracy lub w środowisku zawodowym. Moim zdaniem problem ten jest coraz bardziej aktualny, głównie z tego powodu, że pracownik, który chroniąc swoje interesy lub interesy współpracowników występuje do sądu lub do PIP zaczyna być - przynajmniej takie mam obserwacje - traktowany jako ten konfliktowy. Kodeks pracy w niewielkim stopniu chroni jego zatrudnienie przewidując, że pracownika nie można zwolnić (art. 18 (3e) kp) - niestety bez żadnych sankcji. Uważam, że w tym zakresie - tj. w zakresie ochrony pracownika przydałaby się nowelizacja. W końcu pracownik nie powinien obawiać się zeznawać jako świadek w sądzie pracy. A tak niestety  często jest..  

Komentarze

  1. Witam, Pani Mecenas
    jeśli można to chciałabym zapytać o tzw. "wczasy pod gruszą". Od czego zależy możliwość uzyskania takiego świadczenia od pracodawcy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, wczasy pod gruszą uregulowane są w ustawie o funduszu świadczeń socjalnych (tzw. FUŚS). Zgodnie z ustawą obowiązek utworzenia regulaminu, który określa warunki przyznania dofinansowania mają tylko pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na dzień 1 stycznia każdego roku. Jeżeli u Pani pracodawcy jest taka liczba pracowników to pracodawca ma obowiązek stworzyć Regulamin, który precyzuje warunki przyznania dofinansowania do wczasów. Ustawa jako kryterium wskazuje sytuację życiową, materialną i rodzinną. Pozostałe kryteria określa pracodawca. Należy złożyć wniosek, załączyć dokumentację potwierdzającą Pani sytuację i czekać na decyzję.

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie sytuacja jest taka, że pracodawca zatrudnia 8 osób, nie ma regulaminu pracy i ten rodzaj dofinansowania dostawaliśmy wszyscy, bez żadnych wniosków ani podań, nikt też nie zakreślał żadnych warunków otrzymania tego świadczenia. Dostawaliśmy wszyscy w takiej samej kwocie, za to że wzięliśmy dwa tygodnie nieprzerwanego urlopu. W tym roku jednakże pracodawca stwierdził, iż nie będzie już nam wypłacał "gruszy". Czy był dotychczas do tego zobowiązany, a tym samym czy jest do tego zobowiązany również teraz?
    Dziękuje, za dotychcczasową odpowiedź i pozdrawiam.
    Katarzyna O. z Warszawy

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, pracodawca zobowiązany będzie do dalszych płatności tylko wtedy, gdy taki obowiązek będzie przewidziany w jakimkolwiek akcie. Ustawa, przy takiej liczbie pracowników, nie nakłada na pracodawcę obowiązku. Pozostaje regulamin wynagradzania, którego - jak Pani pisze nie ma. W takim razie mamy jeszcze umowę o pracę - jeżeli w niej nie będzie przewidziany taki obowiązek to pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza